אקסום

אקסום היא העיר הצפונית ביותר שתבקרו בה בעת ביקור באתיופיה. עיר עם היסטוריה מפוארת שמוכרת גם על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. אקסום היתה בירת הממלכה האקסומית שהייתה אחד ממרכזי המסחר ואחת הממלכות החזקות בעולם בעת האימפריה הרומית והאמפריה הפרסית. לממלכה הייתה שפה, כתב וארכיטקטורה יחודית שכללה אובליסקים ענקיים בגובה של 30 מטרים ויותר. במאה השלישית אימצה הממלכה את דת הנוצרית וזוהי גם תקופת השיא של הממלכה. יהודים רבים חיו בממלכה ואלו שלא הסכימו לקבל על עצמם את הנצרות נאלצו לנוס על נפשם לאזור הרי סמיאן והכפרים הסובבים את גונדר. יהודים אלו נקראו ביתא ישראל ושנים רבות אחר כך עלו ארצה במבצע שלמה בשנות התשעים של המאה הקודמת.

החל מהמאה השביעית ועד המאה העשירית לספירה איבדה הממלכה מכוחה כאשר נותקה ממרכזי המסחר העיקריים של אותה עת כגון אלכסנדריה, ביזנטיון והים האדום עליו השתלטו עמים ערביים עד שבסופו של דבר הממלכה הושמדה ותושביה נאלצו לעזוב את האזור דרומה.

יש הסבורים שארון הברית ועשרת הדיברות הובאו לאקסום ונמצאים בכנסיית ליידי מרי מציון. לפי סברה זו בנם המשותף של מלכת שבא והמלך שלמה בילה מספר שנים בירושלים ובעת חזרתו לאתיופיה הוא לקח עימו את ארון הברית והביאו עימו לאתיופיה.

אקסום נחשבת לאחת הערים הקדושות באתיופיה וליעד עליה לרגל בימי חג הטימקט (19 לינואר) ובימי חג מרים ציון הנחגג ב 24 לנובמבר.

בעת ביקור בעיר מומלץ לבקר בפארק סטלה Stelae שם תצפו באובליסקים העתיקים, בכנסיית מרי מציון ובאתרים ארכיאולוגים רבים הנמצאים באזור העיר.

האובליסק באקסום

האובליסק באקסום
יעדים נוספים
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *