skip to Main Content

בהאר דר

  • אלי מנצור
  • 0 Comments

בהאר דר (ליד הים) שוכנת על גדותיו של אגם טאנה. האגם מכסה מעל 3,000 קילומטרים רבועים והוא הגדול ביותר באתיופיה והרביעי בגודלו בכל יבשת אפריקה. רק לשם השוואה אגם טאנה גדול מימת הכינרת פי 17. האגם הוא המקור של נהר הנילוס הכחול שזורם לאורך מעל 5,200 ק"מ צפונה אל הים התיכון. בעת ביקור בבהר דר כדאי לשלב ביקור במפלי 'המים המעשנים' המזרימים את מי האגם לנהר הנילוס הכחול, שיט באגם, ביקור בשוק המקומי, ישיבה בבתי קפה מקומיים, לשתות שייק אבוקדו ולבקר במועדון ריקודים שם תוכלו לחוות את חווית הריקוד האתיופי המסורתי ה Eskesta.

שייט על אגם טאנה: 

שייט על האגם מומלץ בחום ויפגיש אתכם עם החיים על פני האגם, בכנסיות הפזורות על האיים שבאגם ובערים הממוקמות על גדותיו.

שייט של מספר שעות יוביל אתכם אל עבר אחדים מבין 37 האיים הפזורים בלב האגם. במרבית איים אלו נמצאות כנסיות מתקופת המאה ה-14 ועד המאה ה-16 כולל כנסיית Bete Maryam וכנסיות אחרות שמרובות בציורי קיר עתיקים המתארים אירועים חשובים מההיסטוריה של אתיופיה והנצרות. הכניסה לנשים לכנסיות אינה מותרת למעט כנסיית אורה קידאנה מיהרת (Ura Kidane Miheret), הנמצאת על חצי האי זגה (Zegue). בהגיעכם למנזרים תיפגשו מקומיים המציעים את מיטב מרכולתם כולל תכשיטים, כלי בית עשויים פפירוס, בדים, קני סוכר ועוד. המחירים זולים ושווה להתענג עם קני הסוכר, לבחור תכשיט או דגם מיניטורי של סירת דייגים.

לדעתי מרבית האיים והכנסיות דומים כך שאין צורך מיוחד לנסות ולהספיק לעצור בכמה שיותר איים וכנסיות. שוטו בהנאה וברוגע.

דייגים בסירות Tankwas באגם טאנה

דייגים בסירות Tankwas באגם טאנה

שייט מגורגורה לבהאר דר:

דרך הגעה מעניינת לבהאר דר היא דרך שייט בן יומיים היוצא מגורגורה, הנמצאת על הגדה הצפונית של אגם טאנה. השייט יוצא בימי חמישי לכיוון בהאר דר. שייט זה מציע מפגש אותנטי עם המקומיים והחיים על גדות האגם שמביאים את מיטב מרכולתם לשוק סוף השבוע בהאר דר. בימי ראשון, בעת סיום השוק יוצא השייט חזרה לכיוון גורגורה ומחזיר את הסוחרים לאזור מגוריהם. לאורך השייט ישנן ארבע עצירות וחנייה לילית מבוצעת בקונזולה. בעת כל עצירה יצטרפו עוד ועוד סוחרים יחד עם מרכולתם למעבורת. חוויה מרתקת של חיי המסחר הנהוגים באזור.

מגורגורה יוצא השייט לכיוון בהאר דר בימי חמישי בשבע בבוקר ומכיוון בהאר דר לגורגורה בימי ראשון. עלות שייט לתייר הינה $15 (עבור שייט של יומיים) ויש לרכוש כרטיסים במשרדים הממוקמים על גדות האגם.  מומלץ להצטייד באוכל ובשתייה.

במידה ועוצרים ללינה בקונזולה יש לוודא את שעת יציאת המעבורת בבוקר למחרת.

השייט מומלץ בחום ומאפשר מיפגש עם המקומיים וחוויה אותנטית מהנה.

השייט על האגם יחזיר אתכם אל נוף ימי בראשית ואל ימי משה בתיבה. היפופוטמים יציצו מתוך המים והפפירוסים שלגדות האגם יזכירו לכם את האיורים בספרי התורה מימי בית הספר. בעת השייט על האגם תיפגשו גם בסירות דייגים מסורתיות עשויות קני פפירוס המשמשות את הדייגים המקומיים לדייג או להעברת סחורות. סירות קאנו אלו הקרויות Tankwas ניבנות בעבודת יד על ידי המקומיים ומציגות מסורת עבודת יד עתיקה שמוזכרת כבר מימי התנך והברית החדשה. האמונה שבני ה Weyto מסודן נדדו בעבר במעלה נהר הנילוס הכחול ובכך הביאו את הידע לבניית הסירות לאזור אגם טאנה. אם ביקרתם באגם טיטיקקה בבוליביה או בהמפי שבהודו תוכלו לקשר בין סירות הדייגים שעל אגם טאנה לסירות שראיתם בבוליביה או בהודו. אלו השאריות האחרונות של מסורת עתיקת יומין.

באם אתם נעזרים במדריך מקומי אני ממליץ לבקש שיקח אתכם לאחד הכפרים בסביבת האגם בו תראו את תהליך בניית הסירות. יתכן שיבקשו מכם לשלם עבור חומרי הגלם הנחוצים לבניית הסירה. העלות יכולה להגיע ל $15. לדעתי זוהי חוויה ששווה את המחיר.

סירות ה Tankwas

מפלי הנילוס הכחול:

בהר דר ואגם טאנה הם המקור של נהר הנילוס הכחול. אותו נהר שמתחיל את במסלולו דרומה ואחר מכן מערבה וצפונה אל עבר סודן, שם הוא מתמזג עם נהר הנילוס הלבן שמגיע מאגם ויקטוריה שבאפריקה המשוונית. יחד מפגש הנהרות ממשיך את זרימתו צפונה אל עבר מצרים והים התיכון. נסיעה של כשעה דרומה מבהאר תביא אותנו לנקודת תצפית על מפלי הנילוס הכחול. חווית הביקור במפלים תלויה במצבו של הסכר ששולט בכמויות המים שיעברו במפלים. במידה והסכר פתוח יופיע בפניכם מחזה עוצמתי של מפלים מרהיבים ומעשנים אך אם הסכר סגור עוצמתם של המפלים פחותה ואינה מחייבת את הביקור בהם.

מפלי הנילוס הכחול

מפלי הנילוס הכחול

השוק המקומי של בהאר דר:

בבהר דאר יש שוק מקומי אותנטי, ציבעוני ורייחני בו תמצאו בדים עם רקמות מסורתיות, מוצרי עור, תבלינים, פירות וירקות, בקר, פחם ועוד. השוק שווה ביקור ומומלץ בימי שבת עת מצטרפים גם הדייגים והסוחרים מהכפרים שסובבים את האגם.

רחובות בהאר דר

רחובות בהאר דר

בתי קפה:

בעיר פזורים מספר בתי קפה עם השפעות איטלקיות זכר לימי הקולוניאליזם האיטלקי מתחילת המאה ה-20. הישיבה בבתי קפה אלו תהווה הפתעה נעימה. עוגות, קפה טוב ושייקים מקומיים, שווה לבדוק את שייק האבוקדו ושייק המשלב פפאיה, גויאבה, מנגו ואננס. ממכר!!! ראו הוזהרתם.

יעדים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top