skip to Main Content

גונדר

  • אלי מנצור
  • 0 Comments

בשנת 1632 הקים המלך Fasilides את העיר גונדר וקבע אותה כעיר הבירה של ממלכתו יחד עם הכנסיה האורתודוקסית כדת הרישמית של הממלכה. עד אז למלכי האזור לא היה מיקום קבע והם גרו באוהלים מלכותיים ונדדו לפי הצורך. מאז 1632 שימשה העיר לביתם של שליטי הממלכה למשך 250 השנים הבאות ושימשה כמרכז אומנות, מוזיקה, דת ומסחר. ביקור בעיר יפגיש אותנו עם השרידים של ארמונות המלכים מתקופת המאה ה-17 כולל מתחם המלוכה Fasil Ghebbi שהוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי UNESCO ב 1979 וכנסיית Debre Birhan Selassie. ביקור בעיר גם יכלול מפגש מרגש עם שארית יהודי אתיופיה החיים באזור, יפגיש אותנו עם כפרי הפלאשמורה, מפעל הבירה דאשן, מועדוני ריקודים מסורתיים בהם תחוו את ריקוד ה Eskesta וכמובן תוכלו להתכונן ליציאה לטרק בהרי הסמיאן.

מתחם Fasil Ghebbi:

מתחם המלוכה Fasil Ghebbi, כולל שבע ארמונות מלוכה שנבנו על ידי חמישה מלכים. המתחם מוקף בתשע מאות מטרים של חומה ששימשה להגנת המתחם. במתחם נמצאים גם מבני שרות נוספים כמו ה Wosheba Gimb (בית הסאונה), Shemanewoch Gimb (בית האורגים), Duqet Bet (האסם) וה Anbesa bet (כלוב האריות). במתחם נחגגים חגים רבים במהלך השנה כולל חג הטימקט הנחגג בגונדר ב 19 בינואר.

ארמון פאסילידס

ארמון פאסילידס

בריכת פאסילדס The Bath of Emperor Fasildas:

בריכת פאסילדס משמשת כיום כמוקד עלייה לרגל בזמן חגיגות הטימקט. בימי החג ממלאים את הבריכה ממי הנחל הקרוב ואלפי עולים לרגל ותיירים מתקבצים סביב הבריכה לחגוג את חג הטימקט.

ביקור במרכז הקהילה היהודית:

בגונדר נמצאת שארית יהודי אתיופיה המחכים לאישור עלייה לישראל. הביקור במרכז הקהילה מרגש וממולץ לכל ישראלי שמבקר באתיופיה. המרכז מהווה הזדמנות נפלאה להיפגש ולשמוע על עולמם של יהודי איותפיה שנשארו מאחור, על קשיי החיים שלהם ועל החלום להגיע לישראל. מומלץ להגיע בשעות התפילה. במקום נמצאים מתנדבים מישראל שמסייעים לקהילה ומומלץ להיות איתם או עם רב הקהילה בקשר לפני ביקור במרכז.

מרכז הקהילה היהודית בגונדר

מרכז הקהילה היהודית בגונדר

ביקור בשוק:

השוק המקומי אוטנטי, ציבעוני, רייחני ומומלץ לביקור. בשוק תמצאו מגוון תלבושות ובדים מסורתיים, תבלינים, פירות וירקות, ועוד.

מסביב לגונדר:

יציאה לטרק בהרי הסמיאן: הפרטים על הטרק בהרי הסמיאן נמצאים בדף הרי סמיאן. אני ממליץ לנצל את גונדר כנקודת היציאה לטרק בהרים ולווא דוקא לעשות זאת מדבראק. בדבראק נעבור בכל מקרה לפני היציאה לטרק על מנת לשלם על כניסה לשמורה, להתארגן על טבחים, מזון, שומרים ועוד אך אני לא מוצא בעיר זו מקום שכדאי להעביר בו לילה או להישאר בה מעבר למינימום הנחוץ. גם מארגני הטיולים שם מפוקפקים יותר ומזמנים סיטואציות שעדיף להימנע מהן.

למגיעים לגונדר מדרום מומלץ לבקר בכפר השיתופי ה Awra Amba ולבקר בעיירה גורגורה הנמצאת על הגדה הצפונית של אגם טאנה בדרך לעיר.

קהילת Awra Amba:

קהילת Awra Amba הינה קהילה אתיופית המונה קרוב ל 500 איש שהוקמה ב 1980 על ידי Zumra Nuru ושוכנת באמצע הדרך בין בהר דר לגונדר. חיי הקהילה יזכירו לכם חיי קהילה בקיבוץ ישראלי. ביקור במרכז הקהילה הוא לדעתי חובה למי שמגיע לאיזור גונדר או לבהר דר וגם הייתי ממליץ לשלב לינה בכפר. התנאים בסיסיים מאוד אך החוויה מרתקת.

הקהילה הוקמה במטרה לשפר את תנאי מחייתם של חברי הקהילה ולקדם שיוויון בין המינים. בני הקהילה הקימו קרן למימון השכלתם של בניהם. הקרן נשענת על הכנסות מהתוצרת אותה מייצרים בני הקהילה. בני הקהילה אינם בני אף דת וכתוצאה מכך לא קיבלו אדמות לעיבוד ומכאן נאלצו למצוא מקורות הכנסה אחרים מה שהוביל אותם לעסקי טווית בדים ויצור עצמי. במקום תוכלו לראות תהליך יצור מסורתי של טויית אריגים משלב עיבוד הכותנה ועד שלב אריגת הבדים. בני הקהילה תורמים לכח היצור לפי יכולתם ללא הבדלי מין ונותנים דגש על מתן תנאי מחייה מכובדים גם לחברי הקהילה המבוגרים.

במקום ישנם חדרי אירוח בהם ניתן לישון וחנות המציעה למכירה את תוצרת הקהילה. שהייה במקום תבטיח לכם מיפגש מיוחד עם האנשים בני המקום. ביקור במקום מומלץ ביותר.

גורגורה:

גורגורה הינה עיירה על גדותיו הצפוניות של אגם טאנה. הדרך לגורגורה מאפשרת הצצה לחייהם של הכפריים עובדי האדמה ומגדלי הבקר באזור ולדייגים המשתמשים בסירות ה Tankwas המסורתיות. אני ממליץ לעצור בצידי הדרך מפעם לפעם, לגשת אל אותם חקלאים העובדים בשדות ולנסות לחוות את עבודתם. לנסות להפריד בין התבן למוץ, לערום ערימות טף וכו'. חווית המפגש עם המקומיים היא היופי של המקום. בהגיעכם לאגם אפשר לרכוש מהדייגים דגים משלל הדגה שברשותם. במידה ותרצו להתרגע ללילה או יותר על גדות האגם מומלץ להתארח בכפר הצימרים של טים וקים. המקום מציע מספר חדרי אירוח המשקיפים לאגם באוירת רוגע של ימי בראשית. נוחו, הירגעו, תהנו והמשיכו הלאה.

אפשר גם לשלב שייט בין יומיים על אגם טאנה שיוביל אתכם לבהאר דר. השייט יוצא מגורגורה בימי חמישי בשבע בבוקר ופרטים נוספים נמצאים בדף המתאר את בהאר דר.

יעדים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top