skip to Main Content

המלצות ומידע חיוני לפני יציאה לטיול באתיופיה:

עונות ממולצות לטיול באתיופיה:

עונת הגשמים באתיופיה נמשכת בין חודש יוני לאמצע חודש ספטמבר. בעונה זו יורדת כמות גשמים עצומה באתיופיה ולא כדאי להגיע לאתיופיה בזמן זה. חודשים אוקטובר עד ינואר הינם החודשים הממומלצים לטיול באתיופה. יתכנו עוד גשמים בחודשים אלו אך המדינה תהיה ירוקה להפליא והטמפרטורות נוחות. שאר החודשים בין פברואר ועד מאי גם כן מומלצים לטיול וזוהי העונה היבשה בה יורדים גשמים לעיתים רחוקות.

ויזה לאתיופיה:

כניסה לאתיופיה לישראלים מותנית בהוצאת ויזה בישראל. את הויזה מוצאים במשרדי השגרירות. המשרדים שוכנים בקומה שמונה ברחוב מנחם בגין 48 בתל אביב, בניין B . טופס בקשה לויזה ניתן להורדה כאן.

לשם הוצאת הויזה יש לבקר במשרדי השרותים הקונסולריים בשגרירות. שעות הפעילות:

ימים ב' – ה': 12:00 – 08:30 ו 17:00 – 14:00

יום ו': 12:00 – 08:30

טלפון: 03-639-7831

קישור לאתר שגרירות אתיופיה בישראל, ולדף בפייסבוק של השגרירות.

שגרירות ישראל באתיופיה:

משרדי שגרירות ישראל באתיופיה נמצאים בכתובת: Yeka Sub-city, House No. 283 באדיס אבבה.

טלפון השגרירות: 251-11-6460999

חיסונים ותרופות לפני טיול באתיופיה:

לפני היציאה לאתיופיה יש להתייעץ עם רופא, קבל חיסונים ולהצטייד בתרופות נגד מלריה, מחלת גבהים ועוד. החיסונים והיעוץ שתקבלו יותאם לאזורים בהם תבקרו. קופות החולים השונות וביטוחי הבריאות השונים ממנים חלק עלויות החיסונים. מומלץ לבדוק עם חברות הביטוח לגבי זכאותכם להנחה לפני ביצוע החיסונים.

איפה לבקר? על מה לוותר?

ובכן, טיול באתיופיה שיאפשר לכם לחוות את מרבית האזורים שמצויינים באתר יכול להתארך כחודש בקלות. לא לכולם ישנה הפרווילגיה לתכנן טיול שיתארך תקופה כזו. על כן, יש צורך לתכנן ולבחור. איפה נבקר ואיפה לא. ובכן, כל אזור שבו תבקרו באתיופיה יפגיש אתכם עם קהילות וכפרים מארחי פנים ועם נופים מהפנטים. לא בכל המקומות תספיקו לבקר. זה בסדר… במהלך הטיול הראשון כבר תתחילו לתכנן את הטיול השני.

טיסות לאתיופיה וטיסות פנימיות באתיופיה:

טיסות ישירות לאתיופיה מופעלות על ידי אל על ואתיופיין איירלינס. שימו לב שטיסה באתיופיין אירליינס תזכה אתכם בהנחה משמעותית בעלויות הטיסות הפנימיות במדינה.

אתיופיין אירלינס מפעילה טיסות פנימיות למגוון יעדים שונים בתוך המדינה ועלויות הטיסות הפנימיות די זולות. מומלץ להעזר בטיסות אלו במעבר מאזור טיול אחד לשני ולחסוך שעות רבות של נסיעה ברכב. טיסות פנימיות יבילו אתכם לגונדר, לליבלה, אקסום, בהר דר, ארבה מינץ, אקסום, מקלה ועוד.

השכרת רכב באתיופיה:

אני מניח שבעת טיול באתיופיה תשכרו רכב ותעזרו בשורותיו של נהג מקומי. לפעמיים יהיה גם מדריך איתכם אך לפעמיים זה אתם והנהג. הנהג הוא חלק מהטיול שלכם ויש חשיבות רבה להתאמה של הנהג לאופי הטיול שלכם. הייתי ממליץ לשים לב לפרטים הבאים:

חשוב לוודא שהנהג יכול לתקשר באנגלית ולתאם ציפיות עם הנהג או חברת ההשכרה לגבי מה שמעניין אתכם. רוצים לעצור בצד הדרך למפגשים עם מקומיים, רוצים להיכנס לכפרים מעניינים, רוצים לקנות גת, בירה או מיים, רוצים לאכול במסעדה או שוק מקומי ועוד. תאמו ציפיות עם הנהג, תפרגנו לו ותהנו מהטיול.

חשוב לוודא שהנהג או המדריך מכירים את האזור בו אתם מטיילים. נהג מגונדר לאו דוקא יכיר את כל האטרקציות באזור האגמים וכו'.

הוראות בטיחות:

על מנת להנות מטיול מוצלח וחזור בשלום יש לשים לב לכללי זהירות מומלצים. ציינתי מספר המלצות בנוגע לזהירות בדרכים אך הייתי גם שם דגש על:

 • אזהרות מסע: לפני הנסיעה לאתיופיה מומלץ להתעדכן במצב הבטחוני במדינה ולגבי אזורים שהביקור בהם אינו מומלץ. אזהרות מסע ניתן למצוא באתר המטה לבטחון לאומי.
 • זהירות בדרכים: הכבישים באתיופיה משמשים לכל סוגי כלי התחבורה באתיופיה. זה כולל רכבים ומשאיות אך גם את מליוני ראשי הבקר שבמדינה, כירכרות רתומות לחמורים, אנשים ועוד. מומלץ מאוד לנסוע בזהירות ולהבהיר את המסר לנהג. אין צורך למהר לשום מקום.
 • נסיעות ליליות: אני ממליץ להימנע מנסיעות ליליות. באתיופיה אין תאורת לילה וחשוב להימנע מתכנון נסיעות לילה ולדאוג להגיע ליעדכם לפני רדת החשכה.
 • טיול בגובה: במידה ותשלבו טרק באחד מאזורי הפסגות של אתיופיה יש לשים לב להנחיות לגבי שהייה במקומות גבוהים ולהצטייד בתרופות מתאימות.
 • דע את סביבתך: יש לשים לב למפה ולהבין מי המדינות שגובלות באתיופיה.
 • גניבות: אתיופיה ברובה היא מקום בטוח אך יחד יש לא מעט מקרים של גניבות מצלמות וטלפונים ניידים. יש לנהוג בכללי זהירות על מנת לצמצם את החשיפה לארועים אלימים וגניבות. שימרו את הטלפונים והמצלמות בתאים פניימים של תיק הטיול שלכם והמנעו מהתקהלויות וכו׳. מומלץ להסתובב עם סכום כסף מינימאלי אותו תצטרכו ליום טיול אחד ולא מומלץ להסתובב ברחובות בשעות לילה מאוחרת.
 • שומרים חמושים: ישנם מקומות שבהם יתלוו אליכם שומרים עם נשקים. זה המקרה בזמן טיול בהרי הסמיאן, אזור נהר האומו ובעוד פארקים נוספים. כללי הבטיחות של נשיאת כלי הנשק שונים מכללי הבטיחות שאנחנו רגילים אליהם בישראל. ניתן לדבר על השומרים ולבקש לשים לב לכיוון אליו מופנה הנשק ולבקש שלא יכוון אליך.

מפגש עם המקומיים:

המפגש עם תושבי אתיופיה הוא לדעתי החלק המעניין ביותר בטיול. המפגשים, החיוכים, האור בעניים, הפשטות, טקס הקפה, ישיבה בבתי קפה מקומיים, משחק כדורגל עם הילדים, אוכל מקומי, ביקור בשוק דייגים וכו'. אני ממליץ לחפש את המפגשים האלו. אפשר לעצור בצד הדרך ולהתנסות בעבודת באדמה, אפשר לקנות דגים מדייגים מקומיים, אפשר להתארח בבתי הכפריים ולהנות מטקס הקפה וכו'. דברו, שחקו, תשאלו ותהנו.

מתנות לילדי המקום:

הילדים המקומיים ישמחו לקבל מתנות מועילות. שימו פחות דגש על סוכריות וממתקים ויותר דגש על עפרונות, עטים, מחברות ודברים מהם יוכלו הילדים להפיק תועלת.

קניות:

ביקור בשווקים המקומיים יפגיש אתכם עם תוצרת מקומית ומיובאת. המחירים זולים מאוד אך יתכן שתיפגשו עם מוכרים שיעלו את המחיר לקראתכם. ניתן להתמקח על המחיר אך יש לעשות זאת בצורה שתכבד את המוכר. במידה ואתם לא בטוחים לגבי מחיר מסויים, תעשו חישוב שמשכורת ממוצעת באתיופיה היא בין עשרים לחמישים דולר בחודש (למי שעובד). נתון זה נותן אינדיקציה לרמת המחירים בשווקים. בכל מקרה המחירים זולים מאוד.

חשמל:

באתיופיה רשת החשמל היא של 220V כמו בישראל. יש להתכונן למצב של הפסקות חשמל מה שיכול לגרום להפסקות מים, מחסור במים חמים וכו'. יש לקבל את הסיטואציה בברכה כי הרי אתם באפריקה.

שקע החשמל זהה לשקע החשמל בישראל (שני פינים).

לבוש:

שימו לב שהלבוש שתצטרכו למהלך הטיול מושפע מהאזורים בהם תבקרו. אם תכללו טרקים בהרי סמיאן, הרי בלו או טרק להר אבונה יוסף יהיה עליכם להצטייד בשקי שינה ובגדים חמים. קחו בחשבון שבשעות הלילה הטמפרטורות יורדות אל מתחת לאפס ואתם ישנים באוהל בשטח פתוח.

לבוש צנוע לנשים מועדף ויש להימנע מלבוש חושפני יתר על המידה.

תהנו…

This Post Has 3 Comments
 1. אני לא מבין למה אתה כותב שמומלץ להביא דברים לילדים?
  להביא מתנות לילדים מלמד אותם שלבקש נדבות זאת דרך לגיטימית לקבל דברים.
  זה משריש תפיסה כי הלבן – פראנג' תפקידו לתת ותפקיד האבשה, המקומי לבקש ומכאן הדרך לקבצנות קצרה. ילדים רבים במיוחד בשל מצב כלכלי קשה למדו שיותר משתלם לבקש ולקבץ מאשר ללמוד בבית ספר.
  כמו כן זה משריש לטווח הארוך יחסי כוחות לא שוויוניים ומנציח את הפער בין הלבן לשחור. המצב העגום כיום הוא בדיוק תוצאה של התנהגות כזו.
  חוץ מזה נתינה חומרית גורמת פעמים רבות לפשיעה ואלימות (אני אישית נתקלתי בזה לא פעם) ויוצרת יותר נזק מתועלת
  אולי לטווח הקרוב זה מגניב וכיף אבל לטווח הרחוק זה יוצר נזק רב.
  אף אחד לא חושב לקחת איתו עטים ומשחקים לשום מדינה אחרת על אף שגם שם יש עוני… התפיסות האלה שגויות ופוגעות באוכלוסיה.
  סליחה על התקיפות אבל נראה לי כדאי למחוק את ההמלצה הזו.

 2. אגב אם כן רוצים לתת אז אפשר לפנות לארגונים מקומיים או לבתי ספר ולשאול שם מה חסר וולכת לקנות שם.
  באופן כללי תיירות ותמיכה בעסקים מקומיים זה הרבה יותר טוב לכולם

  1. היי אברהם, תודה על התגובה. ערכתי את התוכן לפי המלצתך אך גם על פי דעתי. איני רואה פסול להביא מצרכים מועילים כמו מחברות, עטים ועפרונות שיכולים לעזור לילדי המקום. מרבית הילדים נמצאים בכפרים מרוחקים ולא התברכו בתרבות השפע בה אנו חיים כך שהרבה מצרכים בסיסיים חסרים להם. לפני שטסתי לאתיופיה יצרתי קשר עם בנות בני עקיבא הנמצאות בגונדר והבנתי שיש צורך בלא מעט מוצרים שיכולים לעזור לבני הקהילה. אני שמח שעשיתי זאת ושמח שתרמתי במעט לבני המקום. בכל מקרה תודה על התגובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top