skip to Main Content

לאליבלה

  • אלי מנצור
  • 0 Comments

על לאליבלה קראתי לראשונה לפני יותר מעשרים שנה במגזין נשיינל גאוגרפיק. הקסם והמסתוריות של המקום תמיד משכה אותי וידעתי שיום יבוא ואבקר במקום. לפני מספר שנים יצא לי לבקר בלאליבלה בפעם הראשונה. ובכן, הקסם קצת קשה להבנה. מערכת של 11 כנסיות חצובות בסלע ומחוברות במערכת של מנהרות ומחילות. מחזה בלתי נתפס במיוחד כשמדובר על כנסיות מהמאה ה 13. הכנסיות חצובות פנימה אל תוך האדמה מה שבמבט ראשון חושף אליכם את גגותיה של עיר עתיקה ומסביר את ההקבלה לפטרה שבירדן.

ובכן הקסם של לאליבלה קשור גם לירושלים. לאלילבה היא בעצם 'ירושלים החדשה' שנבנתה על ידי המלך לליבלה על מנת להוות תחליף לעליה לרגל הארוכה לירושלים.

עלייה לרגל שלאחר כיבוש ארץ ישראל על ידי סאלח א-דין במאה ה 12 הפכה מסוכנת ואסורה לנוצרים. המלך לאליבלה הקים מערך כנסיות תת קרקעי שבזכותן זכתה העיר להיות מוכרת על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמי.  הכנסיות האלו נקראו של שם הכנסיות שהיו באותם ימים בירושלים והעניקו למאמינים הנוצרים את חווית התפילה בירושלים. מבנה הכנסיות באתיופיה ובלאליבלה מושפע ממבנה בית המקדש היהודי. בכל אחת מן הכנסיות קיימים שלושה מעגלים. במרכז נמצא קודש הקודשים. אזור בו נמצאים כתבי הקודש והכניסה אליו אינה מותרת לאיש. המעגל השני מותר לכניסה לאנשי הקודש הנוצרים – הנזירים והמעגל השלישי הוא ההיכל בו מתרכזים שאר העם.

כנסיית Bet Giorgis

שוק מקומי בלאליבלה:

בלאליבלה ישנו שוק מקומי שמגיע לשיאו בימי שבת. אל השוק מגיעים התושבים הכפריים מהאזור שצועדים קילומטרים רבים כדי להגיע לשוק ולתפוס מקום להציע בו את מרכולתם. בשוק מוצעים למכירה כל מה שהמקומיים צריכים, מעץ להסקה, פירות וירקות, טף, עלי גת, בלוקי מלח (ממדבר דנקיל) בדים ועוד. השוק גדול, אוטנטי ומומלץ מאוד לביקור. במידה ואתם מתכננים טרק להר אבונה יוסף תהיי לכם הזדמנות להצטייד בצידה לדרך.

שוק יום שבת

שוק יום שבת

מועדוני Eskesta בלאליבלה:

בעיר ישנם מקומות רבים בהם תוכלו לחוות את חווית הריקוד האתיופי. ישנם מקומות הומים בתיירים אך ישנם גם מקומות שבהם תהיו התיירים היחידים. שתפו פעולה, קומו לרחבה, תתנסו ותהנו. נהוג להצמיד טיפ לרקדנים בעת הריקוד.

טרק לפסגת הר אבונה יוסף ולקהילות המקומיות:

בעת ביקור בעיר ניתן לשקול לערוך גם טרק לכיוון הר אבונה יוסף ולבקר בכפרי המקומיים בדרך. הטרק יפגיש אתכם עם נופים עוצרי נשימה ועם אנשים נפלאים. טרק זה אולי פחות פופולארי מאשר טרק בהרי סמיאן אך מציע נופים עוצרי נשימה ומפגשים עם קהילות רבות ולדעתי יכול להוות תחליף ראוי לטרק בהרי סמיאן למי שאינו מתכוון להרחיק צפונה לכיוון גונדר ואקסום או שאין ברשותו מספיק ימים לטרק כזה.

ישנם מספר מסלולים שאפשר לבחור בהם. מרבית הטרקים המוצעים הם של שלושה ימים אך אפשר גם לקצר לפי לוח הזמנים של הטיול שלכם. בטרקים אלו גם תפגשו את קופי הגלדה, תצפו בנופים מדהימים ומעל הכל תיפגשו עם האנשים שחיים באזור. מומלץ ליצור קשר עם אנשי המקום ואף לשלב לינה בבתי הכפריים שבדרך על מנת להעצים את החוויה. אשפשר לשתף פעולה בעבודות השדה, לבקר בבתים לטקס קפה ולחייך.

המסלולים יכולו ביקור בכפרים Maquat Mariam, Wajela, Aterow, Yadukulay, Boya Mikael, Aina Amba, Kurtain Washa, Geneta Mariam, Tadios Amba, Agaw Beret, ובפסגת ההר Abuna Yoseph בגובה 4,300 מטר שם יפגשו אתכם להקות קופי הגלדה ותצפו בנוף מהפנט מפסגת ההר.

שימו לב שטרק לכיוון פסגת האבונה יוסף מצריך הסתגלות לגובה והצטידות בבגדים חמים. חובה להתכונן בהתאם, להתייעץ עם רופא ולפעול לפי ההנחיות.

בלאליבלה ישנו שדה תעופה מקומי מה שהופך את ההגעה אל העיר והעזיבה לקלה, נוחה ומהירה. תהנו

יעדים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top