skip to Main Content

מדבר דנקיל

  • אלי מנצור
  • 0 Comments

אם פעם תהיתם איך נוצר העולם, מדבר דנקיל יאפשר לכם הצצה למקורות. פעילות געשית מרהיבה, מדבר מלח עצום, בריכות גופרית ומינרלים בעוצמות שלא הכרתם, חוצבי מלח, שיירות גמלים אין סופיות חום שבוקע מהאדמה עוד. עולם אחר ומהפנט.

מדבר דנקיל Dankil Depression נמצא בצפון מזרח אתיופיה בקרבת הגבול עם אריתראה וג'יבוטי והוא נמצא במסלולו של השבר הסורי אפריקאי. השבר שאנו מכירים מישראל שיצר את הכינרת, עמק הירדן, ים המלח, הים האדום ומגיע עד אתיופיה. חלקו של המדבר נמצא בגובה פני הים וחלקו מעט מתחת מה שאיפשר הצפת חלק מהשטח במי מלח מהים האדום ולשקיעת כמויות אדירות של מלח באזור. כך נוצר מדבר מלח אין סופי.

בדנקיל נמצא רצף הרי געש הנקראים 'האלפים של דנקיל'. מרביתם הם הרי געש כבויים אך שני הרי געש עדיין פעילים ומאפשרים מפגש הכי קרוב עם בריאת העולם. הר הגעש Arta Ale עם לוע מלא בלבה מבעבעת והר הגעש Dalol שבתוך לועו יש התפרצויות גופרית צבעוניות. תנאי המחייה באזור קשים והוא מוגדר כמקום עם רמת הטמפרטורה הגבוהה בעולם. טמפרטורות שיכולות להגיע ל 50 מעלות וממצוע שנתי של 34 מעלות. המצחיק הוא שמקור החום באזור הוא לא רק בשמש אלא בפעילות הוולקנית שמתרחשת תחת רגליכם.  גם רמת הכבישים והתשתיות אינה גבוהה ויש לקחת את זה בחשבון בעת תיכנון הטיול. באזור גרים בני שבט האפר והם אינם מחפשים תקשורת עם התיירים המבקרים במקום.

הר הגעש Arte Ale

הר הגעש Arte Ale הוא הר הגעש הנמוך בעולם הממוקם בגובה 120 מטרים מתחת לפני הים. הגעה למעלה ה Arta Ale מצריכה נסיעה בתנאים קשים עד לנקודה המאפשרת תצפית מדהימה אל המתרחש בלוע. אל המקום מגיעים בשעות אחר הצהריים ומחכים לרדת החשיכה. אז צועדים לקרבת הלוע וחוזים בפעילות הגעשית במלוא הדרה. אין לתאר את החוויה במילים.

מדבר המלח:

במידבר המלח תחזו בפעילות בני שבט האפר העוסקים בחציבת המלח מהמלחות והעמסת שיירות גמלים בבלוקים של המלח. מקור המלח הוא במי הים שהציפו את האזור לפני התרוממות הקרקע. כמות המלח באזור אדירה והוא נמצא עד לעומק של קילומטר מתחת לפני האדמה. במקום נימצאים גם מיצבורים של מינרלים רבים אחרים כמו אשלגן, סידן, מגנזיום ועוד.

שיירות הגמלים במדבר המלח שיירות הגמלים במדבר המלח

הר הגעש דלול:

הר הגעש דלול הוא יותר כמו שדה עצום של גופרות עם צבעים עזים.

כיצד מטיילים:

טיול במדבר דנקיל אורך בין 4 – 5 ימים ויש צורך להעזר בחברות טיולים מקומיות. לא ניתן לטייל באזור באופן עצמאי. עלות טיול לפני הנחה היא $600 לאדם. יציאה והארגנות מבוצעת מהעיר מקלה אליה ניתן להגיע בטיסה פנימית של אתיופיאן אירליינס.

מומלץ להמנע מלהגיע למדבר דנקיל בחודשי העונה הגשומה בין חודש יוני ועד אמצע ספטמבר. בעת עונה זו יש באזור הרבה שיטפונות שלא יאפשרו לכם להנות מהטיול שלשמו הגעתם.

על אף התנאים הקשים הטיול במדבר דנקיל יפגיש אתכם עם מחזות יחודיים שלא תראו באף מקום אחר בעולם וזהו אחד המקומות הממומלצים ביותר לביקור בעת שהות באתיופיה.

 מסביב למקלה – כנסיית Abune Yemata

מרבית המבקרים במקלה יעשו זאת על מנת לבקר באזור דנקיל ובפעילות הוולקנית באזור. בנוסף לאלו אפשר לבקר באזור שבין מקלה לאקסום (Gheralta) המציע חוויה שונה. אזור זה הרבה פחות מתוייר ומציע מפגש עם נופים מרתקים, טיולי אקסטרים ושקט. באזור נמצאות הרבה כנסיות שנבנו לפני מאות שנים ונשמרו כאילו הזמן עמד מלכת. כנסיות אלו נמצאות במקומות מבודדים ואף חצובות במעלה צוקים אנכיים (Rock-hewn churchs). אחת מכנסיות אלו היא כנסיית Abuna Yemata שהגעה אליה מצריכה טיפוס במעלה צוק ללא אמצעי בטיחות. הטיפוס מסוכן מאוד ולדעתי אינו שווה את הסיכון. כנסיות אלו ניבנו במעלה הצוקים באמונה שכך המאמינים מגיעים קרוב יותר לגן עדן וכדי להשמר מגורמים עויינים שעוברים באזור. האזור מזכיר בנופיו את נופי המדבריות בפארקים בארצות הברית והוא יאתגר את אוהבי האקסטרים בינינו. נקודת היציאה אל כנסיות אלו היא הכפר Megab או הכפר Hawzen. באזור נמצאות כנסיות נוספות כמו כנסיית Mariam Korkor וכנסיית Daniel Korkor.

לאוהבי האקסטרים מצורפים סרטונים.

טיפוס לכנסיות Mariam Karkor ו Daniel Karkor

טיפוס לכנסיית Abuna Yemata

יעדים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top